A topnotch WordPress.com site

haberturk.com , ilk bakıştan itibaren gözü yoran bir tasarıma sahip. Sol üste yerleştirilen logonun altına dikkat çekeceği düşünülen 4 haber kutucuğu yerleştirilmiş. Bunun sol alt kısmında ise, daha büyük boyutlardaki haber fotoğraflarından oluşan slayt penceresi dikkati çekiyor. Haber slayt penceresinin sağ yanındaki hareketli reklamlar ilk bakışta dikkati dağıtıp sayfaya odaklanmayı engelliyor.

3 blogdan oluşan haber sitesinin en sağdaki bloğu nereyse tamamen reklamlara ayrılmış durumda. Başta açıkça fark edilebilen bu 3 blog, sayfada aşağıya doğru inildikçe kendi içinde bölünerek düzensiz bir hal alıyor.

Site, görsel olarak o kadar dikkat dağıtıcı ve düzensiz şekilde tasarlanmış ki bu yazılara da yansıyor. Yazıların renkleri, boyutları ve yerleri kendi içerisinde çok tutarsız. Haberlerin ana sayfadaki başlıkları, habere tıkladığımızda açılan şeklinden farklı. Bu da haber sitesi adına kötü bir intiba bırakıyor. Başlıkların renkleri çok çeşitli tutulmuş; lacivert, sarı, kırmızı ve kimi yerde de beyaz olarak karşımıza çıkıyor. Bunun en fazla iki renk olarak belirlenmesi ve belli bir tutarlılık içinde okuyucuya sunulması gerekirdi.

Yine dikkat çekeceği düşünülen haberler diğerlerine göre büyük puntolar, değişik yazı stilleri ve renklerle ön plana çıkarılmaya çalışılmış. Yapılan bu ufak hile, siteyi karışık bir tasarımdan öteye taşıyamamış. Kullanılan dilin fazla magazinel oluşu da haber üslubuna ve ciddiyetine zarar veren bir nokta.

İçerik kısmına değinecek olursak, sayfanın en üst kısmında haberler , ekonomi, spor, magazin, gündem, dünya, medya, polemik, kültür-sanat, yaşam, sağık, teknoloji, galeri ve video şeklindeki butonlarla kategorilere ayrılmış. Ama sitenin ana sayfasının içerik hakkında bıraktığı intiba bir magazin sitesinden farksız.

Bir haber sitesinin önemli gündem haberleriyle öne çıkması ve içeriğinde de bunların geniş hallerine yer vermesi gerekirken, Haber Türk’ün sayfasını açtığımızda genelde karşımıza ünlülerin özel hayatları ve dikkat çekeceği düşünülen fotoğrafları çıkıyor. Bir haberi okumak için üzerine tıkladığımızda gördüğümüz ise, tıkladıkça değişen fotoğraflardan oluşturulmuş bir galeri.

Site, okuyucuya bilgiyi ulaştırma bakımından sınıfta kalıyor. Herhangi bir haberle ilgili sunulan görseller, içeriği arka planda bırakmış durumda. Hatta öyle ki fotoğraflara boğulmuş haber sayfalarında zaten çok az yer verilmiş olan yazıları bulup okumak çok güç. Site bu haliyle fotoğrafları düzensiz yerleştirilmiş bir albümden farksız.

Navigasyon konusu da içerik ve tasarım kadar kötü. Haber içinde verilen yönlendirmeler, aynı site içerisinde kısıtlandırılmış. Bu da okuyucu açısından referansları yetersiz kılıyor.

Site ile ilgili en olumlu nokta bence, ana sayfadaki tıklamaya gerek kalmadan sadece imleci hareket ettirdiğimizde değişen haber başlıkları olmuş. Okuyucuyu yormadan, haberlere hızlı şekilde göz attırmak için güzel bir yol çizmişler. Ama bu, sitenin genel tasarım ve üslubundaki kusurları örtmeye yetmemiş gibi gözüküyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: